פורטל פשיטת רגל
הנך נמצא כאן:

מילון מונחים - מילון מונחים בתחום הוצאה לפועל


אזהרה

כאשר גורם מסוים פונה אל לשכת ההוצאה לפועל במטרה לפתוח בהליך נגד אדם מסוים, נשלחת אזהרה אל החייב, עליה הוא צריך להגיב תוך 30 יום - אחרת ההליך יחל.

איחוד תיקים

ריכוז כל תיקי ההוצאה לפועל נגד חייב מסוים ואיחודם לתיק אחד - מה שמקל גם על החייב, גם על הנושים וגם על לשכת ההוצאה לפועל.

בא כוח

אדם אשר קיבל ייפוי כוח מהחייב או מהנושים לייצגו בהליך. לרוב, מן הסתם, יהיה זה עורך דין המתמחה בענייני הוצאה לפועל.

גביית חובות

אחד מהשלבים המרכזיים בהליך הוצאה לפועל. לאחר שהתבררו כל העניינים שיש לברר לגבי מצבו של החייב, מתחיל התהליך שבסופו ייגבו כל חובותיו ויועברו לנושים.

הצהרה

מסמך חתום אשר מגיש החייב לערכאה המשפטית, בו הוא מצהיר לגבי נכונות הפרטים שמסר לערכאה הזו. לדוגמא: בעת איחוד תיקים, החייב מצהיר כי אינו מסתיר עובדות חשובות מראש הלשכה, כאלו שיש בהן כדי למנוע מהלך כזה.

זוכה

האדם לו חייבים כספים. נקרא גם נושה וברבים: נושים.

חייב

האדם אשר החובות נצברו לחובתו, כלומר - הוא שזה שחייב כספים לזוכה או לזוכים.

חקירת יכולת

חקירה שמתבצעת על ידי אנשי לשכת ההוצל"פ (הוצאה לפועל) שמטרתה לברר מהו מצבו הכלכלי האמיתי של החייב. צעד כזה יכול להיעשות בעקבות הנחייה של ראש הלשכה או בעקבות בקשה של אחד הצדדים המעורבים בתיק.

טענת פרעתי

כאשר אדם מקבל לידיו אזהרה (ע"ע) לפני תחילת הליך הוצאה לפועל נגדו, הוא יכול להגיש לערכאה המשפטית טענת פרעתי - טענה שבה הוא למעשה מכריז כי שילם את חובו עד תום. אם הצד השני לא יסכים שכך קרה, יובאו שניהם בפני ראש הלשכה ויציגו את טענותיהם. בסופו של תהליך יפסוק ראש הלשכה האם לפתוח בהליך נגד החייב או לא.

כינוס נכסים

אחת הדרכים להעביר אל הנושים את החובות העומדים לזכותם, היא לעקל את נכסיו של החייב ולמכור אותם. במקרה וקיימים כמה כאלו, ממונה כונס נכסים - עורך דין או רואה חשבון מוסמכים - אשר ינהלו את אותם נכסים עד למכירתם הסופית.

לשכת ההוצל"פ

ערכאה משפטית, מקבילה לבתי משפט השלום, אשר בה נערכים כל הליכי ההוצאה לפועל בראשיתם. אם וכאשר מוגש ערעור על החלטתם, הוא יידון בפני בית המשפט המחוזי.

מאסר

עונש אשר תלוי ועומד מעל ראשו של חייב, במקרה ולא יעמוד בפריסת החובות (ע"ע) אשר נקבעה לו. לרוב, משתדלים ראשי לשכות ההוצל"פ להימנע מכך ולהטיל על החייב עונשים אחרים, אך במקרים קיצוניים גם מאסר בהחלט בא בחשבון.

נושה

ע"ע 'זוכה'.

עיקול

העיקול הוא למעשה החרמת רכוש של החייב, במטרה למכור אותו ולפרוע בעזרת הכסף שיתקבל את חובותיו.

פסק דין הצהרתי

הליך שבסופו הצהרה של בית המשפט ולא הכרעת דין. ההצהרה, במסגרת הליכי הוצאה לפועל, תהיה לרוב כזו שתכיר בבעלותו של אדם מסוים על נכסים שהוחרמו במסגרת הליך זה, ונחשבו כנכסיו של החייב עצמו.

פריסת חובות

כחלק מהניסיון לבוא לקראת החייב, מצד אחד, ולהבטיח החוב ייפרע בשלב כזה או אחר, מצד שני, מתבצעת פריסת חובות. אפשר לדמות את זה לפירעון 'בתשלומים', כמו בכרטיס אשראי, אשר מקל על נטל התשלום ופורס אותו לתקופה ממושכת יחסית.

צו עיכוב יציאה מהארץ

אחד מהעונשים אותם יכול להפעיל ראש לשכת ההוצאה לפועל במקרה בו החייב אינו עומד בהתחייבויותיו, נעדר מדיונים אליהם היה חייב להתייצב וכדומה.

ריבית פיגורים

ריבית אשר מתווספת לתשלום החוב עצמו, במידה והחייב אינו מצליח לשלם את שהתחייב במועד שהוסכם במסגרת הליך ההוצאה לפועל.

תשלום מזונות

גם מזונות הם כסף לכל דבר והימנעות מהם היא צבירת חובות לכל דבר ועניין. לכן, אדם אשר זכאי למזונות על פי פסק דין ולא מקבל אותם, יכול לפנות את לשכת ההוצל"פ ולקבלם בצורה זו, ממש כמו כל חוב אחר.

שתף תוכן זה עם חבריך!
פשיטת רגל
שם
דוא"ל
טלפון