פורטל פשיטת רגל
הנך נמצא כאן:

פירוק חברה


זהו צעד לא נעים כלל, אבל פעמים רבות כורח המציאות. בעולם הכלכלי של ימינו, חברות עסקיות רבות נקלעות לחובות של ממש. כאשר הרווחיות של החברה נעלמת לה, וכאשר הנושים כבר מחכים לכספים המגיעים להם, ברור לעיתים כי החברה לא תוכל להמשיך להתקיים. ואז מתחיל ההליך המורכב של פירוק חברה.

מהו פירוק חברה?

פירוק חברה, ברמה הבסיסית ביותר, הינו הליך אשר בא לסיים את הקשר החוזי בין החברה לאנשיה, וכן את הקשרים של האנשים בינם לבין עצמם. בסוף התהליך, תפסיק למעשה החברה להתקיים בעיני החוק, הן מבחינה רשמית והן מבחינה משפטית. במצב כזה, השאיפה הכמעט יחידה היא, לכל הפחות, לכסות חלק מהחובות טרם הפירוק בפועל. במידה רבה, פירוק חברה הוא השלב הבא עבור חברות המוגדרות במצב של חדלות פירעון, כלומר, כאלה שברור שלא יוכלו להשיב את החובות לנושים. באותו אופן, פירוק חברה יוכרז כאשר ברור כי גם תהליך הבראה, אם יהיה כזה, לא יוכל לסייע (או לחילופין לאחר כישלון של הליך מסוג זה).

יש לתת את הדעת, עקב כך, גם על המועד שבו מתחיל הפירוק. לעיתים, כאשר ממתינים יותר מדי, החובות רק ממשיכים להצטבר, והתהליך עצמו הופך למורכב יותר. ככלל, ההמלצה היא שלא להמתין ולו רגע אחד כאשר מבינים כי אין לחברה סיכוי להתגבר על החובות, ולהתחיל מיד בהליכי הפירוק השונים.

פירוק חברה מהווה מונח רחב ביותר

חשוב להדגיש כי חברה יכולה להיות מפורקת במספר מצבים. במקרה הראשון, מי שיוזם את הפירוק הם אנשי החברה עצמם, שמבינים כי אין ברירה אחרת: הדבר יקרה לא רק כאשר תימצא היא בחובות, אלא גם במקרים של חילוקי דעות בין אנשיה, חוסר פעילות של החברה ועוד. כאשר הדבר קורה, לחברה יש עצמאות רבה יחסית בביצוע הפירוק: למשל, היא יכולה להחליט מי יהיה המפרק שיבצע את התהליך בפועל.

במקרים אחרים, הרי שבית המשפט הוא שיורה על פירוק החברה, או לכל הפחות יפקח על ביצוע התהליך. במצב כזה, מוגשת לבית המשפט בקשה לפירוק, והוא דן במקרה. בדרך כלל, ימונה בשלב ראשון כונס נכסים, אשר יבחן את מאזני החברה בפועל, אופן ניהולה וכן הלאה. בהתאם להמלצתו של זה, עשוי בית המשפט להחליט על תחילת הפירוק.

בכל אחד מהמקרים, יישלח דו''ח מסכם על הפירוק לרשם החברות. מרגע זה, עוברים לרוב מספר חודשים עד שהאישור הרשמי מגיע, והחברה למעשה חודלת מלהתקיים, על כל המשתמע מכך.

פירוק אינו דבר פשוט

יש לציין כי לפירוק חברה השלכות רבות על כלל המעורבים. דיני הפירוק בישראל אינם אחידים. הם נחשבים למורכבים ביותר להבנה, וכוללים סעיפים ותתי סעיפים רבים. לכן, טרם הכניסה למי הפירוק הצוננים, מומלץ מאד לכל חברה באשר היא להיעזר בגורם מקצועי לצורך ליווי בעת התהליך. עורך דין או יועץ פיננסי, למשל, הם שחולשים פעמים רבות על תחום מסובך זה. הם בקיאים בדרכים שיש לבצע את התהליך אל מול הרשויות השונות, מכירים מגמות שונות יודעים גם לפעול אל מול הנושים. אין לזלזל בכוחם של אלה: פירוק חברה באופן שאינו ראוי עלול להיחשב כעבירה פלילית של ממש, ובגינה קנס כספי נכבד מאד עבור כל אחד מהמעורבים. כך התמודדותם עם המצב הופכת אפילו ליותר מורכבת, אם זה אפשרי.

שתף תוכן זה עם חבריך!
פשיטת רגל
שם
דוא"ל
טלפון