פורטל פשיטת רגל
הנך נמצא כאן:

פשיטת רגל

עוד על פשיטת רגל:

- בחירת עורך דין פשיטת רגל
- הלנת שכר בעת פשיטת רגל
- הסדר או פשרה עם נושים
- מדריך לבחירת עורך דין פשיטת רגל
- פשיטת רגל אדם פרטי
- תנאים להכרזת פשיטת רגל

פשיטת רגל היא הליך בו בית המשפט מגן על אדם החייב כספים, ואין באפשרותו להחזירם. במקרה כזה, כדי למנוע מצב בו אותו אדם ייפגע משמעותית - בעיקר כלכלית אך לעיתים גם מעבר לזה - הוא זקוק להגנה מהמדינה. ההגנה הזו תגיע כאשר הוא יוכרז רשמית כפושט רגל, ואף בדרך לשם.

המשמעות של פשיטת רגל

לעיתים, אדם פרטי מגיע למצב בו הוא צובר חובות גדולים. ברוב המקרים, הוא ייחלץ מאותם חובות לאחר זמן מסוים ויסכם בעל פה או בכתב, מול הגורמים שהוא חייב להם כסף, כיצד ואיך יחזיר אותם.

אבל, ישנם לא מעט מקרים בהם, מסיבות מסוימות, אותו אדם לא מצליח להחזיר את חובותיו במשך תקופה. אם התקופה הזו נמשכת זמן רב מידי, יכולים אותם גורמים להחליט שאינם מחכים עוד ולפנות לבית המשפט, במטרה להתחיל בהליך הוצאה לפועל - תהליך בו החובות משולמים בהחלטתה של ערכאה משפטית, כך שמימוש הזכויות של הנושים (הגורמים להם חייב אותו אדם כסף) יוצא אל הפועל - ומכאן שם התהליך.

אך מה קורה כאשר גם לאחר שהחל הליך ההוצאה לפועל, החייב אינו מסוגל לשלם? ומה אם מראש יודע הצד השני כי אין כיסוי לאותם חובות? הרי לא מעט פעמים, החובות אשר רובצים על אותו אדם כבדים מכדי שהוא יוכל לשאת בהם. אין לו שום דרך, ברמה בה הוא משתכר, להחזיר את החובות הללו.

במקרים כאלו, יכולים החייב, הנושים או בית משפט להכריז על אותו אדם כמי שפשט את רגלו. ההכרזה על פשיטת רגל נושאת בחובה יתרונות וחסרונות, גם לאדם שהוכרז כפושט רגל וגם לנושיו. כך או כך כדאי לדעת כי הליך פשיטת רגל הינו הליך של חדלות פירעון אשר חל על יחידים בלבד (במקרה של חברה, מדובר לרוב על פירוק).

מטרות הליך פשיטת הרגל

כאמור, הכרזה על פשיטת רגל מגנה על החייב, אך לא רק. בפועל, יש לה שלוש מטרות עיקריות ומרכזיות:

  • הגנה על החייב - לאפשר לחייב לחזור אל חייו מבלי לחשוש מרדיפה על ידי הנושים או מקריסה כלכלית.
  • הבטחה כי המעט שנמצא ברשותו של החייב, יגיע בדרך כזו או אחרת אל הנושים.
  • הסדרת גביית החוב - לאסוף את נכסיו של החייב, ולחלקם בצורה מסודרת בין הנושים בהתאם לסדר העדיפות הקבוע בחוק.

החלק השלישי של מטרות הליך פשיטת הרגל מאפיין בעיקר הליכי הוצאה לפועל, שם לחייב עוד ישנה לרוב דרך להחזיר את החוב במלואו או ברובו. אך כאשר מוכרזת פשיטת רגל, המצב כל כך גרוע עד שאין כמעט כיצד להסדיר את החוב. אבל, גם כאן ישנו ניסיון כזה, במטרה להחזיר משהו מהחובות לנושים, אשר זכאים לכספים הללו על פי חוק.

בפועל, הליך פשיטת הרגל נועד להגיע למטרה ספציפית אחת: קבלת צו הפטר. צו זה הוא שמביא לסיומו של ההליך ומכריז כי לחייב אין עוד חובות. כלומר, השולחן מנוקה לחלוטין והחייב יכול לצאת לדרך כלכלית חדשה. צו ההפטר יינתן כאשר בית המשפט השתכנע סופית, כי אין עוד דרך לפרוע את החובות הקיימים, כלומר - החייב נותר ללא כל נכסים.

עם היתרונות (עבור החייב) באים גם חסרונות

זה נשמע כמעט טוב מכדי להיות אמיתי עבור החייב, אך חשוב לזכור כי הליך פשיטת רגל טומן בחובו גם לא מעט חסרונות עבורו. ניתן להבין זאת מסיומה של הפסקה הקודמת: החייב נותר חסר כל, ולכן מצבו אינו כה מזהיר. נכון, הוא לא נמצא במינוס (כלומר, לא חייב כסף לאיש) וזו הרגשה טובה בהרבה, אך אין הוא יכול לעשות ככל העולה על רוחו.

חשוב לזכור שההליך מתבצע מול בית משפט, אשר בודק בציציותיו של החייב בכדי לוודא שאינו מסתיר נכסים ומנצל את ההליך הנדיב הזה רק כדי להתחמק מתשלום. אם יתגלה כי אכן ניסה להתחמק, צפוי לו עונש לא קטן.

לסיכום, אלו החסרונות שמביא עמו הליך פשיטת הרגל, לשני הצדדים:

  • הנושים יצטרכו כמובן להסתפק בחלק מהכסף לו הם זכאים על פי חוק, משום שלחייב אין איך לשלם להם.
  • החייב יצטרך להתחיל מאפס, ללא נכסים וללא רכוש, כאשר חשבון הבנק שלו מעוקל ומוטלות עליו הגבלות נוספות (לא יכול להוציא אשראי למשך תקופה, לא יכול להזמין פנקסי צ'קים, אפילו לא יכול לצאת לחו"ל לעיתים).
שתף תוכן זה עם חבריך!
פשיטת רגל
שם
דוא"ל
טלפון