פורטל פשיטת רגל
הנך נמצא כאן:

פשיטת רגל אדם פרטי


המושג פשיטת רגל הוא מפחיד, ללא ספק. אף אחד לא רוצה להגיע למצב בו הוא נחשב פושט רגל, משום שהמשמעות היא אחת: אין לו כסף. אך האם במקרה של פשיטת רגל אדם פרטי נידון לגוויעה כלכלית? ממש לא. ההליך בו מכריזים על פשיטת הרגל, נועד דווקא לעזור לאותו אדם לעבור את העניין בשלום.

כיצד מגיעים למצב של פשיטת רגל?

הרבה לפני פשיטת רגל אדם פרטי צריך לעבור כמה וכמה שלבים. הרי לרוב, הוא מגיע למצב כזה בשל חובות שהוא חייב לאנשים מסוימים, ואינו מסוגל, לכאורה, לשלם אותם. השלבים הבאים עליהם נסביר כעת, באים למעשה לוודא כי נעשו כל הפעולות הדרושות כדי לנסות ולפרוע את אותם חובות.

אם כן, במקרה של חוב שלא נפרע למשך זמן רב, יכול הנישום (האדם לו חייבים כסף) לדרוש בפתיחת הליך של הוצאה לפועל נגד החייב. מערכת ההוצאה לפועל היא ערכאה משפטית לכל דבר, מטעם המדינה, אשר מנסה לגשר בין הצדדים, כלומר: ליצור מצב בו הנישום והחייב ייפגעו כמה שפחות. זו משימה לא פשוטה.

במסגרת הליך ההוצאה לפועל יכול ראש הלשכה להטיל על החייב מגבלות כמו איסור יציאה מהארץ, כדי לוודא שישילם את חובותיו. אם לא ניתן לעשות זאת בכסף, מעקלים לחייב נכסים, מוכרים אותם ומכסים את החובות בעזרת הכסף שהתקבל מהמכירה הזו.

אבל, מה קורה כאשר החייב, למרות שניסה בכל כוחו לשלם את חובותיו, אפילו תוך פריסת החובות לתשלומים, פשוט לא מצליח לעמוד בהסדר שסוכם? אז, הוא מוגדר כחדל פירעון, בעגה המקצועית ומתחיל הליך של פשיטת רגל. ובניגוד למה שחושבים רבים, בנושא פשיטת רגל אדם פרטי דווקא יכול לצאת נשכר.

המהות מאחורי הליך פשיטת רגל

כל עורך דין פשיטת רגל יגיד לך את זה בלי למצמץ: לאחר פשיטת רגל אדם פרטי יכול דווקא לעמוד על הרגליים. לא מדובר בהליך שנועד להשאיר את החייב ללא כלום. בדיוק להיפך - בתום ההליך הזה, השולחן הכלכלי של החייב 'מנוקה', והוא יכול להתחיל מאפס. אמנם בלי הרבה כסף, אבל גם בלי חובות.

חשוב לזכור שהוצאה לפועל עלולה להשפיע על כל סובביו של החייב. אם יש לו בן זוג למשל, במיוחד כאשר מדובר על נישואין, עיקול הנכסים חל גם עליו. ולכן, לעיתים עדיף דווקא לחתור למצב של פשיטת רגל, כאשר החובות עצומים.

חשוב לציין שהיום, כאשר מדובר על פשיטת רגל אדם פרטי יכול להכריז זאת ביתר קלות, בזכות תיקונים לפקודה בנושא. כבר בשנה שעברה, 2011, הורגשה עלייה במספר האנשים אשר הגישו בקשה לפשיטת רגל. ההקלה בעניין באה במטרה לאפשר לכמה שיותר אנשים להתחיל את חייהם מחדש.

מדוע המדינה מסייעת למי שנקלע לקשיים?

זוהי שאלה אשר נשאלת פעמים רבות, ויש בה מן הצדק. הרי בסופו של התהליך, הנישומים נותרים עדיין ללא הכסף, או שאינם מקבלים את כספם במלואו. מדוע המדינה באה דווקא לקראת החייב ולא לקראת הנישום?

התשובה לכך פשוטה: אדם אשר נמצא בקשיים כלכליים, מכביד על המשק כולו. הרי אדם מובטל, לדוגמא, הוא אדם אשר המדינה מממנת אותו. אדם אשר הכנסתו נמוכה מאוד, זוכה לקצבאות, גם כן מטעם המדינה. כאשר מתבצע הליך של פשיטת רגל אדם פרטי יכול לעמוד שוב על הרגליים, ולהסתדר בכוחות עצמו, ללא עזרה מהמדינה. וזהו האינטרס של כולנו.

שתף תוכן זה עם חבריך!
פשיטת רגל
שם
דוא"ל
טלפון