פורטל פשיטת רגל
הנך נמצא כאן:

חדלות פרעון

עוד על חדלות פרעון:

- זכויות החייב - פשיטת רגל
- מחיקת חובות פשיטת רגל - הפטר חובות
- סיום פשיטת הרגל - מהן המגבלות על החייב?

יש מקרים, שבהם ברור כי אדם או חברה מסוימת לא יצליחו לפרוע את כלל החובות שלהם. לא כולם יודעים, אבל במצב זה אנו נכנסים לשדה משחק שונה לחלוטין, שאינו בהכרח פשוט. מערכת שלמה זו של תקנות או חוקים נכללת תחת מה שמכונה "חדלות פרעון" (או "אי סולבנטיות").

המורכבות של חדלות פרעון

חדלות פרעון, אם כן, הוא מצב כלכלי שאינו פשוט כלל: חוסר יכולת לפרוע חובות. במילים אחרות, כאשר הסכום אשר חייב גורם או חברה מסויבת לאי אילו גופים גדול מהערך הכולל של נכסיו או ההכנסות שלו, יווצר הגירעון, ועקב כך - חדלות הפרעון. יש להבין כי קשה למצוא אפילו כיום חוק ברור שמגדיר מהי חלדות הפרעון, ומה ניתן לעשות כשהמצב מוגדר, על ידי גופים מסוימים, ככזה. אולם, בפן המעשי יותר יש לה לא מעט השלכות וחוקי משנה, לרבות תהליכי פשיטת רגל, פירוק, הבראה וכן הלאה. באותו אופן, נכנסים לתמונה דינים נוספים, הנוגעים לתכניות הבראה, מגדירים את סדר קדימותם של הנושים בפירעון וכן הלאה.

יש מספר סוגים של חדלות פרעון

כפי שכבר רמזנו, חדלות פרעון יכולה לאפיין הן אדם פרטי ואן חברה מסחרית. ראוי לחדד את הנקודה הזו. ובכן, במקרה של אדם פרטי, חדלות פרעון עלולה בהחלט להביא להכרזתו כפושט רגל. ככזה, הוא זוכה להגנה מפני נקיטת פעולות או סנקציות מסוימות, אך מצד שני- מתחיל שלב כינוס נכסיו, ואלו מחולקים בין הנושים.

על חברות, כמובן, לא ניתן להכריז כפושטות רגל, ולא מכיוון שיש להן לא מעט "רגליים". כאן, ההשלכה של חדלות הפרעון תהיה לרוב תחילת הליכי פירוק החברה, והיא עשויה להיות מוכרזת גם עקב אי קיום צו משפטי שנגזר על החברה על ידי אנשיה. יש להדגיש כי במקרה של חברה, תיתכן גם פנייה לכיוון אחר: תהליך הבראה, שנועד להגדיל את רווחיות החברה ולאפשר לה, אולי, לכסות את החובות.

המטרה: להימנע מחדלות הפירעון

מיותר לציין כי הגדרת אדם או חברה כחדלות פרעון אינה נעימה עבור אף אחד מהצדדים. יחד עם זאת, חשוב להבין כי אין הדבר אומר כי אכן נסתם הגולל על אותו גוף. המטרה של כל המעורבים, יש לזכור, היא להימנע מהפירוק או פשיטת הרגל: פשוט מכיוון שבמצב כזה, הנושים עלולים לא לקבל כלל את הכספים שמגיעים להם.

כך, כפי שכבר רמזנו, תופס מושג ההבראה מקום מרכזי ביותר. הכרזה על מצב של חדלות פרעון היא למעשה נקודה ממנה המצב יכול דווקא להשתפר: במקום להעניק לחייבים את הכספים המגיעים להם, למשל, הם מקבלים זכויות מסוימות בנכסיהם של האדם או החברה. באותה מידה, הסדרים או תכניות התייעלות פיננסית מוכיחים עצמם לא פעם כמוצלחים.

כך אפשר לצאת מזה

נקודת חשובה נוספת היא שהגדרת חדלות הפרעון משנה את חוקי המשחק במידה רבה, ומצריכה מאותו אדם או חברה להיערך בהתאם. ההגדרה טומנת בחובה זכויות מסוימות, אך גם לא מעט חובות שיש למלא, וכן התנהלות בירוקרטית אל מול הרשויות. לכן, ההמלצה הברורה היא לפנות לסיוע ולליווי של גורם משפטי, כשה"כתובת" הנכונה, לרוב, תהיה עורך דין שתחום עיסוקו הוא דיני חברות או פשיטת רגל.

שתף תוכן זה עם חבריך!
פשיטת רגל
שם
דוא"ל
טלפון