פורטל פשיטת רגל
הנך נמצא כאן:

הוצאה לפועל

עוד על הוצאה לפועל:

- בחירת עורך דין הוצאה לפועל
- הוצאה לפועל בישראל
- מדריך לחייב בהוצאה לפועל
- סגירת תיק הוצאה לפועל

במקרים רבים, לצערנו, אנשים נקלעים לחובות אותם הם לא יכולים להחזיר. עסק שמפסיד כספים באופן תדיר, השקעות שירדו לטמיון – כל אלו יכולים להביא אדם למצב בו הוא פשוט לא יכול לשלם. זהו מצב טבעי במערכת העסקית, אך חשוב במקרים אלו להתחשב גם באדם אשר מחכה לתשלום. כדי שיוחזר לו הכסף, מתבצע הליך הוצאה לפועל.

במהלך ההוצאה לפועל (הוצל"פ), דן בית המשפט במצב שעומד מולו. זוהי ערכאה אשר שווה במעמדה למעמדו של בית משפט השלום, ויש לה את הסמכות לפסוק דרכים שונות להחזרת הכספים אל האדם אשר לא זכה להם.

מצד שני, הליך הוצאה לפועל בא גם להגן על האדם החייב. אם אכן מצבו קשה עד כדי כך (במקרים בהם הוא מנסה להסתיר מנושיו נכסים או כספים, הוא ייענש בחומרה), הוא חייב לזכות בהגנה מטעם החוק, כדי שהנושים הללו לא ינצלו את מצבו כדי לסחוט אותו.

כיצד מתבצע הליך הוצאה לפועל בישראל?

כאמור, אדם אשר מבין כי אדם אחר אינו יכול להחזיר לו את כספיו במלואם, יכול לגשת לבית המשפט (בפועל, אל לשכות ההוצאה לפועל), ולהגיש בקשה להוצאה לפועל נגד החייב. במילים אחרות, הוא מבקש להפעיל נגד החייב מהלכים שיבטיחו לו כי יזכה בכסף או לפחות בנכסים שונים שווי ערך לנכס הזה.

במצב כזה, מוזמן החייב גם הוא אל לשכת ההוצל"פ ומציג את מצבו: אילו חובות עומדים כאן על הפרק, כיצד הגיע למצב הזה, אילו נכסים (אם בכלל) נמצאים ברשותו, האם הוא נמצא בהליך של פשיטת רגל ועוד. בהתאם לתמונה שמציגים שני הצדדים, מחליט השופט כיצד לנהוג ואיך להבטיח כי החוב ייפרע.

חשוב לציין כאן את שני צדדי המטבע – את המהלכים שיכול לבקש התובע ואת הצעדים בהם יכול לנקוט החייב, להגנתו. אלו חשובים מאוד בהליך הוצאה לפועל ולמעשה מהווים את עיקרו. מדובר במהלכים משפטיים לכל דבר, לכן מומלץ לשני הצדדים לשכור עורך דין הוצאה לפועל לצורך כך.

מהם הצעדים אותם יכול לבקש התובע?

הצעדים שיכול לבקש התובע במסגרת הליך הוצאה לפועל, נועד להבטיח, כאמור, שיזכה בדרך כזו או אחרת לכספו – או שידאג שהחייב ישלם על כך:

  • עיקול נכסים (דירה, רכב וכדומה)
  • פריעת שטר חוב, צ'ק או משכנתא
  • העברת נכס לידי התובע
  • צו עיכוב יציאה מהארץ
  • מאסר בפועל

מה יכול החייב לעשות כדי להתמודד עם מצב זה?

הצעדים שיכול לבצע החייב מורכבים וסבוכים מאוד ובעיקר משפטיים מאוד, לכן לא ננתח אותם כאן במלואם. ובכל זאת, נציין בכלליות את הזכויות שעומדות לצידו: ראשית, יכול החייב לטעון כי פרע את החוב, שילם אותו או קיבל הסכמה מהצד התובע. ניתן להעלות טענה זו בעיקר כאשר הדיון מתקיים זמן רב לאחר הגשת הבקשה להוצאה לפועל.

אך גם אם לא שילם את החוב, יכול החייב לנקוט במספר צעדים נוספים: חקירת יכולת, איחוד תיקים, תלשום קבוע מידי חודש במקום תשלום כל החוב בפעם אחת ועוד ועוד. החלטות אלו מורכבות מאוד, כאמור, ותלויות במצבו הכלכלי של האיש.

אם כן, הליך הוצאה לפועל מיועד למציאת דרך ביניים, במטרה להבטיח את החזרת החוב לנושה ולדאוג כי החייב עצמו לא ייפגע מכך אנושות ולא יהפוך קורבן לסחיטות או איומים בשל כך. עם זאת, מדובר בהליך לא נעים כלל.

שתף תוכן זה עם חבריך!
פשיטת רגל
שם
דוא"ל
טלפון