פורטל פשיטת רגל
הנך נמצא כאן:

מדריך לחייב בהוצאה לפועל


רשות האכיפה והגביה היא הזרוע הביצועית האחראית לקדם את מימושו של פסק דין, או גבייתו של חוב המוכר בחוק כשווה ערך לפסק דין, כנגד חייב. דוגמאות לחוב המוכר בחוק כשווה ערך לפסק דין הם שטר חוב, המחאות, חוזה משפטי ועוד.

חשוב להבין שבעוד רשות האכיפה והגבייה, לרבות ההוצאה לפועל, היא למעשה זרוע ממשלתית, הרי שהיא מהווה כלי זמין גם עבור נושים מן המגזר הפרטי, ולא רק זה הציבורי. משמעותו של כך היא שבנוסף לצעדים הננקטים על ידי רשות האכיפה והגבייה כנגד חייבים למדינה או למי מטעמה, מטילה הרשות סנקציות שונות גם על חייבים שנושיהם הם בנקים בבעלות פרטית, חברות שונות ואף אזרחים פרטיים.

בין הצעדים השכיחים ביותר הננקטים כנגד חייבים ניתן לציין עיקול חשבון בנק, עיקול משכורת, עיקול כלי רכב, הפעלת צו איסור יציאה מהארץ, אי חידוש רישיון נהיגה ואיסור על פתיחת חשבונות בנק חדשים ובכלל זה אחזקת כרטיס אשראי והמחאות. במקרים מסוימים אף מוצא צו מאסר כנגד החייב.

כיוון שפעמים רבות דווקא הנושים הם בעלי הממון והקשרים עם עורכי הדין המתמצאים בתחום, נוצר הרושם כי רשות האכיפה והגביה נוהגת במשוא פנים ודרקוניות כלפי החייבים. אין זה נכון. בעוד המחוקק הישראלי העניק "שיניים" לרשות האכיפה והגבייה על מנת לאפשר להגשים את מטרתה, נקבעו גם מספר תקנות והליכים המהווים דרך התמודדות עבור החייב מול הרשויות, ומבטיחים הליך גבייה הגיוני ואנושי.

שם ההליך משמעות טפסים נדרשים
בקשה לשינוי צו חיוב

פיצול תשלום החוב לתשלומים

- ויתור סודיות.
- תשלום ראשון, 150 שח ומעלה.

חקירת יכולת

נימוק והוכחת הדרישה לפיצול החוב לתשלומים.

אותו דבר כמו בקשה לשינוי צו חיוב.

התנגדות להליך

טענה כי החוב אינו תקף.

- תצהיר חתום על ידי עו"ד/עובד בית משפט.
- כל מסמך נוסף התומך בהתנגדות.
- כל מסמך בשלושה העתקים.

למידע על כל ההליכים באתר רשות האכיפה והגבייה

חשוב לדעת:

  1. מסמכים נדרשים המשותפים לכל ההליכים, נוסף על המצוין בטבלה, הם טופס 839, "בקשת חייב 1" וצילום תעודת זהות כולל ספח.
  2. זכאותו של חייב להגיש בקשה לכל אחד מההליכים הנ"ל הינה מוגבלת בזמן. את הבקשה להליכים יש להגיש בתוך תקופת האזהרה, כלומר בין עשרים לשלושים יום ממועד שליחת התראת התשלום הראשונה לחייב. אישור בקשת חייב להליך חקירת יכולת או התנגדות למהלך לאחר תום תקופת האזהרה דורש בירוקרטיה נוספת, התערבות עורך דין מומחה בהוצאה לפועל (למשל משרד עו"ד דורה-כהן-ויצמן) וסיכויי האישור פוחתים פלאים.

מושגים חשובים נוספים לכל חייב ניתן למצוא כאן

טיפים חשובים לסיום

לא להיות פאסיביים – מרגע קבלת ההתראה הראשונה לתשלום, יש להגיש את הבקשות לביצוע ההליכים כפי שפורט. פעמים רבות, עקב הבירוקרטיה הרבה, הוצאה לפועל של סנקציה כזו או אחרת כנגד החייב מתארכת הרבה מעבר לתקופת האזהרה.

מרגע שכבר ננקטה סנקציה, קשה יותר לבטלה. פעלו לפני העיקול על החשבון או המשכורת. וודאו את קבלת כל המסמכים המוגשים ואת הטיפול בהם, ובהקדם האפשרי. מי שמתמהמה סופו לשלם ביוקר.

פנייה למומחים בתחום – מערכת הגבייה בישראל הינה כאמור אנושית ומתחשבת. אך יש להכירה על מנת לנצל זאת היטב. פעמים רבות תיקים שנפתחו כתוצאה מגבייה רשלנית או אפילו לא חוקית גרמו לנזקים רבים לחייבים, רק כיוון שאלו לא היטיבו להכיר את המערכת וההגנות שהיא מספקת. מומחים בתחום כיום יכולים לספק ייעוץ שיחסוך הרבה כסף וכאב ראש.

שתף תוכן זה עם חבריך!
פשיטת רגל
שם
דוא"ל
טלפון