פורטל פשיטת רגל
הנך נמצא כאן:

עיקול כלי רכב בהליך הוצאה לפועל


במסגרת הליך הוצאה לפועל או פשיטת רגל, נעשים לעיתים עיקולים על רכוש של חייב. העיקולים הללו הם אחת הדרכים האפקטיביות שעומדות לרשות המדינה בכדי לגבות את החוב ולהעבירו לזוכה (האדם לו חייבים את הכסף). בין שלל העיקולים, עיקול כלי רכב נחשב לנפוץ וליעיל ביותר.

מדוע זה כך? משתי סיבות: ראשית, עיקול רכב של אדם יסב לו נזק משמעותי, יפגע באיכות חייו ויגרום לו, במקרים רבים, למהר לפרוע את החוב בכדי להשיב לעצמו את הרכב בזמן. שנית, עיקול רכב הוא פעולה יחסית פשוטה (לעומת עיקול בית מגורים לדוגמא), שלא מצריכה הרבה משאבים ויכולה להיעשות תוך זמן קצר.

עיקול כלי רכב: ההליך בפועל

ננסה להסביר את השתלשלות האירועים בעזרת תרשים זרימה קצר:

הזוכה מגיש בקשה לפירעון חוב בלשכת ההוצל"פ
pointdleft
נשלחת התראה אל החייב, שאינו מסדיר את החוב תוך 20 יום מרגע קבלת ההתראה
pointdleft
הזוכה מבקש לעקל את רכבו של החייב
pointddown
תחילה זוכים בכסף אלו שעבורם הוא שועבד ולאחר מכן החייב, אם אינו נמצא ברשימת השעבוד.

pointdleft
תוך 14 יום מתקיימת מכירת הרכב (עניין זה נוהל על ידי ועדת המכירות של הלשכה)
pointdleft
קבלן מיוחד אשר ממונה על ידי לשכת ההוצל"פ מבצע את העיקול (החייב יכול להגיש תוך 14 יום בקשה לביטול העיקול)

מתי אי אפשר לעקל רכב?

למעשה, עיקול כלי רכב יכול להיעשות כמעט בכל מצב שהוא. הקבלן אשר מבצע את העיקול רשאי, על פי חוק ההוצאה לפועל, להיכנס לחצרו של החייב כדי לעקל את רכבו ואף להיכנס לחצרותיהם של אנשים אחרים לצורך כך - אם הרכב המיועד לעיקול נמצא שם.

הנה כמה סוגיות שחשוב להיות מודע אליהם, לגבי מצבים מיוחדים והתייחסותם על ידי לשכת ההוצאה לפועל במקרה של עיקול:

  • ניתן לעקל רכב גם אם הוא נמצא בשימוש של אדם אחר
  • ניתן לעקל רכב גם כאשר הוא שייך לאדם אחר ונמצא בשימוש החייב. הבעלים המקורי יידרש לפנות ללשכת ההוצל"פ ולבטל בעצמו את העיקול
  • למרות הדעה הרווחת, ניתן לעקל גם רכב של אדם נכה, אם מדובר ברכב יוקרה. במקרים רבים, אנשים בעלי נכות חשבו כי הם יכולים לנצל את חוק ולרכוש כל רכב שירצו (מתוך ידיעת החוק כי אין לעקל רכוש של נכה בו הוא משתמש) - אך אם מדובר ברכב יוקרה ניתן לעקל אותו ולהבטיח שיימצא תחתיו רכב זול יותר. כך, ניתן לפרוע את החוב בעזרת ההפרש במחירים
  • ניסיון להעברת בעלות על רכב יכול להתפרש כמקרה של הברחת נכסים. אם כך יחליט בית המשפט או ראש ההוצאה לפועל, העברת הבעלות תבוטל על ידו והרכב יעוקל גם כך.

חשוב לזכור שכלי הרכב ובעליהם רשומים במאגר גדול שנמצא משרדי הרישוי ובמשרדי ממשלה נוספים, כך שהעיקול עצמו לא אמור להיות בעייתי יתר על המידה. זו הסיבה העיקרית בגללה זוכים רבים מבקשים לעקל דווקא את רכבו של החייב.

החייבים יודעים שבקשה כזו תזכה אותם ברוב המקרים בסכום המדובר או לפחות בחלקו, תוך זמן קצר יחסית. אגב, עובדת העיקול של הרכב נרשמת מראש במאגר המדובר, בכדי ליידע את הקונים החדשים.

שתף תוכן זה עם חבריך!
פשיטת רגל
שם
דוא"ל
טלפון